Porównanie technologii budowy domów: tradycyjnej – murowanej i prefabrykowanej drewnianej w ciężkim szkielecie niemieckim

Zapraszam do obejrzenia ciekawego wywiadu o porównaniu technologii tradycyjnej murowanej i prefabrykowanej szkieletowej drewnianej.

Źródło: FILM zrealizowany na potrzeby AKADEEMII BUDOWY TOOBA – www.tooba.pl przy współpracy Gracus – Broker Budowy Domów

Czym technologia prefabrykatów drewnianych różni się od technologii tradycyjnej – murowanej? Jakie są zalety technologii prefabrykowanej?

 • bardzo dobra relacja ceny do jakości – w cenie domu murowanego;
 • trwałość, stabilność i ognioodporność wyższa niż w domach murowanych; polska norma trwałości identyczna jak w domach murowanych – 100 lat.
 • gwarancja na konstrukcję budynku liczona na 30 lat, w domach murowanych – na 5 lat.
 • wykorzystanie płyty fundamentowej zamiast tradycyjnych fundamentów, co zapobiega pękaniu ścian
 • energooszczędność F40 i NF15 w standardzie – trzykrotnie wyższą niż w domach murowanych, opłaty za ogrzewanie i CWU – 1000-2000 zł rocznie; przy wykorzystaniu paneli fotowoltaicznych to praktycznie 0 zł.
 • szybkość budowy – 3 miesiące w standardzie deweloperskim, 4 x szybciej niż dom murowany,
 • brak zaangażowania Inwestora w bezpośredni lub pośredni proces budowy – oszczędność dla Klienta ok. 1600 godzin czasu (200 dni).
 • znakomity komfort mieszkania – mikroklimat z naturalnych i ekologicznych materiałów, samoregulacja wilgotności
 • niska akustyka – dużo lepsza niż w domach murowanych – zastosowanie materiałów wygłuszających dźwięki przenoszone w powietrzu i uderzeniowe np. między poddaszem a parterem (np. wielowarstwowy strop z wykorzystaniem materiałów o różnych parametrach pochłaniania dźwięków/ o różnych gęstościach
 • ekologia – dom z materiałów odnawialnych + zerowa emisja CO2 przy wykorzystaniu pompy ciepła i fotovoltaiki
 • duża estetyka – wysoka precyzja wykonania elementów domu liczona w milimetrach

Domy w technologii ciężkiego prefabrykowanego szkieletu niemieckiego są w porównaniu do tradycyjnych domów murowanych szybkie w budowie, niskoenergetyczne – bez dopłat (standard roku 2021) oraz ekologiczne i bardzo zdrowe. Dzięki tym trzem cechom i zaletom naszej technologii nasi Klienci są w stanie zaoszczędzić na samej budowie około 30.000 – 50.000 złotych (NF 40 w standardzie) oraz na ogrzewaniu około 100.000 zł w ciągu 25 lat mieszkania (średnio 4000 zł rocznie). Nasze zdrowie i dobre samopoczucie nie ma ceny więc to jest bonus, który dostajemy od naszego domu. Dotyczy to zarówno procesu szybkiej i bezstresowej budowy jak oraz wielu lat późniejszej eksploatacji domu. W naszych domach jest również znacznie ciszej niż w domach murowanych, ponieważ wewnątrz ścian i stropów mamy izolację akustyczną.

Jakie są dodatkowe korzyści z posiadania domu w prefabrykacie drewnianym?

 • Na każdym etapie proces budowy domu jest ściśle kontrolowany przez specjalistów począwszy od projektu warsztatowego poprzez proces produkcji ścian i stropów z wykorzystaniem nowoczesnych maszyn – robotów, które tną, zszywają i zespalają elementy konstrukcji z elementami poszycia z dużą siłą i naciskiem.
 • W tej technologii korzysta się wyłącznie ze sposobu budowania na zasadzie zatrudnienia Generalnego Wykonawcy co ma taką przewagę nad budową w systemie gospodarczym, że całość budowy prowadzi jedna firma a Klient nie jest zaangażowany bezpośrednio w proces budowalny. Daje mu to czas na pracę, rodzinę, hobby i rozrywkę. Daje mu to też spokój i wolność od podejmowania decyzji w sprawach, na których się zazwyczaj nie zna. LUB
 • W standardzie rekomendowana firma wykonawcza stosuje też tzw. przestrzeń instalacyjną – tj. warstwę od wnętrza domu opartą na 50mm grubości stelażu drewnianym, w której prowadzone są wszystkie instalacje. Zalety tej przestrzeni to znakomite dodatkowe usztywnienie i stabilizacja całej konstrukcji, poprawa właściwości cieplnych budynku. Wszystkie instalacje są prowadzone w tej warstwie, a więc nie uszkadzamy folii paroizolacyjnej, nie naruszamy konstrukcji budynku, nie wiercimy otworów pod instalacje w belkach konstrukcyjnych. Dzięki temu uzyskujemy też łatwość modyfikacji całego systemu instalacji, łatwość rozbudowy czy naprawy, co jest szczególnie ważne, gdy chcemy uczynić z naszego domu budynek inteligentny.
 • Kompleksowe wykonanie budynku przez jedną firmę daje Inwestorowi poczucie spokoju, ponieważ zdejmuje z niego obowiązek osobistego i ciągłego nadzorowania budowy. Inwestor nie musi kontrolować poszczególnych ekip, czuwać nad harmonogramem prac, o to wszystko troszczy się firma wykonawcza.
 • Innowacja wynika wprost z nowoczesnego zaplecza produkcyjnego, wykwalifikowanego personelu projektowego i produkcyjnego oraz z przeprowadzonych przez dwa lata trwania projektu licznych badań naukowych i empirycznych nad wyborem optymalnej technologii produkcji domów z prefabrykatów drewnianych. Co do produkcji, to cały proces zaczyna się na komputerach naszych projektantów, którzy za pomocą specjalnego oprogramowania CADWORK wprowadzają dane z projektu architektonicznego i konstrukcyjnego tworząc kod, który następnie właściwie odczytają maszyny. W wyniku tego powstaje tzw. projekt warsztatowy, czyli elektroniczna instrukcja dla maszyn jak mają tworzyć konstrukcję danego budynku. Następnie maszyna – wielofunkcyjny robot (tzw. most WMS), który ma w sobie 12 różnych narzędzi, docina, nawierca oraz mocuje za pomocą gwoździ i grubych zszywek elementy poszycia do skręconej wcześniej konstrukcji drewnianej. W naszym przypadku poszycie stanowi odporna na ogień i wilgoć płyta konstrukcyjna Fermacell. Po zakończeniu tej operacji ściana zostaje obrócona o 180 stopni i położona na drugim stole odbiorczymi, gdzie uzupełniana jest materiałem izolacyjnym, czyli np. wełną mineralną. Ściana następnie jest obkładana jednostronnie folią paroizolacyjną oraz montowany jest ruszt drewniany pod przedściankę instalacyjną. Kolejnym elementem procesu produkcji ściany jest przymocowanie przez maszynę drugiej płyty Fermacell, wycięcie otworów na okna i drzwi oraz usunięcie nadmiaru poszycia. Taka ściana jest gotowa do następnego procesu obróbki, czyli zamontowania w niej okien fasadowych oraz przyklejenia zewnętrznej warstwy izolacji termicznej w postaci styropianu lub wełny kamiennej. Tak przygotowane ściany są transportowane na miejsce budowy, gdzie montowane są na przygotowanym wcześniej fundamencie. W kolejnym procesie montuje się dach, dachówki, wykonuje się obróbki blacharskie, montuje rynny, drzwi zewnętrzne, kładzie elewację a następnie montuje instalacje wewnętrzne.
 • Precyzja wykonania – co do milimetra gwarantuje stabilność i trwałość całego budynku

Chcesz wybudować wymarzony dom?

Wypełnij formularz i zostaw swoje dane kontaktowe.
Skontakuję się z Tobą, aby przedstawić szczegóły.

  Imię i nazwisko *
  Adres e-mail *
  Numer telefonu *
  Miejscowość *
  Województwo *
  Planowana powierzchnia domu (w m2) *
  Treść wiadomości *

  Moją misją jest pomaganie ludziom w realizacji jednego z ich najważniejszych życiowych celów i marzeń – budowie własnego domu. Pomagam im w tym od ponad 17 lat, przekazując wiedzę na temat tego, jak wybudować dom z minimalnym ryzykiem niepowodzenia. Rekomenduję sprawdzonych przeze mnie architektów, wykonawców oraz instalatorów. Wyprowadzam także z mylnych przekonań, które mogłyby ich doprowadzić do popełnienia błędów i podjęcia kosztownych decyzji.

  Dodaj komentarz