Fakty i mity o prefabrykacie drewnianym – ROZWIEWAMY OBAWY! – OGIEŃ, WIATR, WILGOĆ, NIESTABILNOŚĆ, NIETRWAŁOŚĆ

Jakie są najczęstsze obawy Klientów przed budową domu w prefabrykacie drewnianym – w szkielecie ciężkim niemieckim?

Zapraszam do obejrzenie ciekawego wywiadu o faktach i mitach dotyczących prefabrykatów drewnianych w ramach technologii szkieletowej.

Źródło: FILM zrealizowany na potrzeby Akademii BUDOWY TOOBA – www.tooba.pl 

Czy dom w prefabrykacie drewnianym jest odporny na ogień?

Taki dom wbrew pozorom jest bardziej odporny na ogień niż dom murowany. Wspominaliśmy już wcześniej o drewnie KVH, które jest trudno palne poprzez obróbkę fizyczną – szlifowanie każdej z czterech powierzchni drewna oraz fazowanie na rantach. Ogień musi znaleźć punkt zaczepienia, aby się rozprzestrzenić, a przy braku wystających drzazg lub rogów na rancie nie ma punktów zaczepienia i ślizga się po jego powierzchni. Ponadto, aby ogień wniknął do ściany musi przejść barierę płyty Fermacell, która w standardzie ma 30 minut odporności ogniowej – REI 30. Ogień musi penetrować ścianę aż 30 minut (może też być ściana odporna na 60 – 120 minut), aby doszedł do drewna. Wełna, którą stosujemy jest materiałem również trudnopalnym. Wełna elewacyjna również bardzo słabo się pali.

Jak wygląda kwestia trwałości i stabilności takiego domu, czy jest odporny na huragany?

To może być prawda, jeśli dom jest wykonany niesolidnie oraz w zbyt lekkiej zabudowie. Rekomendowana firma wykonawcza stosuje prefabrykowany ciężki szkielet niemiecki, którego wielometrowe elementy przygotowuje fabryka domów szkieletowych. Elementy te są zespalane z wykorzystaniem specjalistycznych maszyn a poziom precyzji mierzony jest na milimetry. Trwałość takiej konstrukcji jest liczona na 100 lat. Taka produkcja plus odpowiedni montaż oraz fundament płytowy zbrojony na całej powierzchni daje stabilną i trwałą konstrukcję, na którą firma udziela aż 30 lat gwarancji.

Czy każdy projekt gotowy można zrealizować w technologii prefabrykatów drewnianych?

Tak, właściwie z każdego projektu gotowego, a tym bardziej z indywidualnego jesteśmy w stanie wybudować dom oparty na technologii prefabrykatów drewnianych. Wyjątek stanowią projekty zaprojektowane pod technologię żelbetową, bo te ze względu na swoją konstrukcję z przyczyn technicznych nie mogą być wybudowane z prefabrykatów, ale też z cegieł czy pustaków.

Jak wygląda gwarancja dla takiego domu?

Firmy prefabrykujące udzielają 30 lat gwarancji na konstrukcję budynku, 2-3 lat na pozostałe elementy i tyle el dają poszczególni producenci materiałów np. na okna 7 lat, na dachówkę – 15 – 30 lat, itp.

Jak wygląda możliwość sprzedaży takiego domu?

Z naszego doświadczenia i doświadczeń naszych Klientów, których wartość domów była szacowana po wybudowaniu, ta wartość wzrastała średnio o ok 15- 25 % w zależności od lokalizacji (licząc koszt działki i koszt wybudowania domu w technologii prefabrykowanej). Konkretnie wartość domu za 540 tys. złotych (koszt wybudowania) wzrosła do 690 tys. a sama działka z 200 tys. do 250 tys. Mogę powiedzieć po kilku tego typu wycenach, że średnio takie domy wzrastały na wartości ok 100- 150 tys. złotych.   Co do prognoz tej branży to obecnie przy 100.000 pozwoleń rocznie na budowę w Polsce cała branża budownictwa drewnianego wynosi ok 5% czyli 5000 domów z czego prefabrykatów drewnianych buduje się ok 1000 domów rocznie, czyli 1%. Prognozy sprzedaży domów z prefabrykatów są bardzo dobre, ponieważ cała branża w Polsce w najbliższych 10 latach powinna się rozwijać w tempie 100% wzrostu rocznie.  Przewiduje się zatem, że cała branża prefabrykatów drewnianych urośnie do ok. 10% udziału w rynku za 10 lat. Ten wzrost odbędzie się kosztem domów murowanych, ale też domów budowanych w technologii lekkiej kanadyjskiej, których słaba jakość nie będzie wystarczająca dla coraz bardziej wymagających Klientów. Ale prawdą jest, że domy szkieletowe zbudowane w technologii lekkiej kanadyjskiej, które są z reguły najtańszymi domami na rynku (ok 15- 20% tańsze od murowanych) są domami trudniej sprzedawalnymi, zwłaszcza jak ktoś chce na nich zarobić.

Jak wygląda w tej technologii zagrożenie insektami, pleśnią, grzybami i gryzoniami (np.łasice, kuny).

Przed opisanymi powyżej zagrożeniami chroni nas samo drewno KVH, które przechodzi specjalną kwalifikację, aby stać się drewnem konstrukcyjnym. Drewno KVH jest produkowane w specjalnych fabrykach w Austrii lub w Niemczech i tam je kupujemy.  Musi to być drewno czyste – nie zaatakowane przez szkodniki typu kornik i właściwie prawie pozbawione sęków. Wszelkie ewentualne szkodniki zostają unicestwione w procesie wygrzewania drewna podczas suszenia komorowego. Ten system suszenia drewna pozwala też na to, że potencjalne – nowe szkodniki nie miałby co tam jeść i zdechłyby z głodu.

Ponadto stosujemy system szczelnej ściany, który zabezpiecza przed wejściem insektów lub gryzoni z zewnątrz. Natomiast tu trzeba powiedzieć, że dom w żadnej technologii (w tym murowanej czy prefabrykowanej) nie jest całkowicie odporny na gryzonie, czy ptaki, bo one bywają wyjątkowo wytrwałe i czasem za wszelką cenę (nawet własnego życia) chcą sobie w elewacji uwić gniazdo. Domy murowane są zazwyczaj izolowane styropianem a to jest materiał, w który stosunkowo łatwo można się wgryźć, jeśli dane zwierzę przejdzie barierę tynku oraz siatki w kleju. To się zdarza, aczkolwiek najczęściej w miejscach, gdzie wykonawca nie pokrył właściwie elewacji tynkiem czy siatką w kleju lub nie zabezpieczył elementów poziomego wykończenia elewacji zarówno na dole od strony fundamentów jak i na górze od strony dachu. 

Drewno jest sprawdzane w poszukiwaniu wewnętrznych wad i skaz promieniami podczerwonymi. Po takim sprawdzeniu, jeśli w takim drewnie wykryte zostaną uszkodzenia czy sęki to cała uszkodzona część czy sęk zostaje wycięta a dwie przecięte w ten sposób belki z usuniętym fragmentem łączy się za pomocą specjalnego mikrowczepu (ostre „ząbki” drewniane zachodzące na siebie). To połączenie mikrowczepowe jest bardziej trwałe niż oryginalne lite drewno. Można w ten sposób produkować 13 metrowe belki, które dzięki mikrowczepom są odporne na pęknięcia i nie już zamontowane w konstrukcji rotują w osi, co sprawia, że się nie przekręcają i nie powodują pękania ścian, stropu czy dachu.

Nie powodują dzięki temu niebezpiecznych rozszczelnień, przez które mogłaby wniknąć wilgoć i spowodować zawilgocenie całej konstrukcji ściany czy dachu. Takie rzeczy mogą się dziać w drewnie NIE KVH bez mikrowczepów, powszechnie sosowanym w technologii lekkiej kanadyjskiej czy skandynawskiej oraz na więźbach domów murowanych.

Chcesz wybudować wymarzony dom?

Wypełnij formularz i zostaw swoje dane kontaktowe.
Skontakuję się z Tobą, aby przedstawić szczegóły.

    Imię i nazwisko *
    Adres e-mail *
    Numer telefonu *
    Miejscowość *
    Województwo *
    Planowana powierzchnia domu (w m2) *
    Treść wiadomości *

    Moją misją jest pomaganie ludziom w realizacji jednego z ich najważniejszych życiowych celów i marzeń – budowie własnego domu. Pomagam im w tym od ponad 17 lat, przekazując wiedzę na temat tego, jak wybudować dom z minimalnym ryzykiem niepowodzenia. Rekomenduję sprawdzonych przeze mnie architektów, wykonawców oraz instalatorów. Wyprowadzam także z mylnych przekonań, które mogłyby ich doprowadzić do popełnienia błędów i podjęcia kosztownych decyzji.

    Dodaj komentarz