ILE KOSZTUJE BUDOWA DOMU W 2024? ZOBACZ JAK I Z KIM BUDOWAĆ.

1. System gospodarczy czy Generalny Wykonawca?

Skupimy się na budowie domu w systemie generalnego wykonawcy, ponieważ taka budowa jest per saldo w kosztach porównywalna z budową systemem gospodarczym.

Dlaczego tak twierdzę? Odsyłam do innego mojego filmu, który wyświetli się na końcu. Warto przeczytać również moje odpowiedzi na komentarze pod tym filmem, bo dobrze wyjaśniają cały temat.

Zatem ile kosztuje budowa domu w standardzie deweloperskim?

Taka budowa kosztuje średnio od 5000-6000 zł za m2. Dlaczego tyle – zaraz wyjaśniam.

Pojawia się kolejne pytanie od czego zależy czy dom będzie kosztował w okolicach 5000 zł/m2 czy 6000 zł/m2 i więcej.

Otóż to zależy od kilku czynników.

2. Od czego zależy cena za m2 domu?

Po pierwsze od wielkości domu. Im dom mniejszy tym cena za m2 rośnie. Przy domach 60-70m2 cena za dom może wynieść nawet 6500 – 7000 zł/m2. Dla domów od 150 m2 i więcej cena za m2 może wynieść ok 5000 zł/m2.

Po pierwsze, przy domu o większej powierzchni koszty logistyki i całej budowy rozkładają się na większą ilość m2.

Druga kwestia wpływająca na cenę poza wielkością domu jest jego brała. Im bardziej skomplikowana bryła, czyli np. Dom z dachem wielospadowym czy płaskim z attykami będzie droższy. Dach dwuspadowy będzie na pewno tańszy. Ponadto jeśli bryła jest prosta i oparta np. Na kwadracie czy prostokącie, to również będzie to tańsze rozwiązanie niż dom w kształcie litery „T” czy o innych urozmaiconych kształtach.

Pustka nad salonem również podwyższa znacznie cenę za m2. Wynika to z faktu, że kosztowne jest wzmocnienie konstrukcji ścian i dachu, ponieważ w miejscu pustki nie ma stropu, który spaja konstrukcyjnie dom. Ponadto jeśli cały dom jest parterowy, to w części gdzie jest sufit może być tańszy wiązar dachowy. Natomiast w części domu z pustką nad salonem musi być też pełnowymiarowa więźba dachowa, co jest również droższym rozwiązaniem.

3. W jakiej technologii budować dom?

Pytanie, które się często pojawia, to w jakiej technologii dom będzie miał najlepszą relację ceny do jakości? Obecnie praktycznie nie ma to znaczenia, bo we wszystkich 4 technologiach, w których oferujemy budowę domu w standardzie deweloperskim cena będzie porównywalna. Kiedyś budowa domu w technologii tradycyjnej była najtańsza, ale teraz to się zmienia ze względu na fakt, że bardzo podrożały koszty pracy, a od zawsze budowa domu murowanego trwa średnio 4 razy dłużej niż w trzech pozostałych oferowanych przez nas technologiach.

Na cenę może mieć wpływ również indywidualne wyposażenie domu w instalacje. Dom wyposażony w instalacje premium czyli w pompę ciepła i ogrzewanie podłogowe oraz wentylację mechaniczną z rekuperatorem będzie średnio 50.000 zł droższy niż dom z instalacją c.o. opartą na piecu gazowym i wentylacji grawitacyjnej. Choć przy takim rozwianiu będzie ciężko spełnić normę unijną mówiącą o minimalnej wartości zapotrzebowania na energię pierwotną, który obecnie wynosi 70 kwh/(m2rok). Jest to maksymalna wartość energii potrzebnej do ogrzewania i chłodzenia budynku, którą trzeba spełnić budując nowy dom.

Jaki zakres rzeczowy możemy otrzymać zakładając, że prowadzimy kompleksową budowę energooszczędnego domu do standardu deweloperskiego za średnią cenę wynoszącą między 5000 a 6000 zł/m2. Bierzemy tu pod uwagę nowoczesne i szybkie technologie budowania domów np. Technologię prefabrykatu drewnianego, technologię bloczków styropianowych zalewanych betonem – izodom, czy też technologię prefabrykatu keramzytowego. W województwie mazowieckim możemy zaoferować również budowę domu w technologii tradycyjnej – murowanej.

4. Zakres rzeczowy czyli co przyjmujemy do ceny za standard deweloperski

W ramach zakresu deweloperskiego przyjmujemy do ceny:

– budowa płyty fundamentowej – dlaczego płyta a nie tradycyjne fundamenty odsyłam do moich artykułów na blogu

– ściany, strop – energooszczędne o współczynniku przenikalności cieplnej u = 0,13 w/(m2*k).

– dach z dachówką, obróbkami blacharskimi i rynnami

– okna w standardzie trzyszybowym energooszczędne oraz drzwi wejściowe, ewentulanie brama garażowa

– elewacja – tynk strukturalny

– instalacje: piec gazowy i grzejniki lub grzejniki infra red, lub instalacje premium czyli pompa ciepła – powietrze woda lub gruntowa z ogrzewaniem podłogowym wodnym czy też wentylacja mechaniczna z rekuperatorem.

Te wszystkie elementy z zakresu rzeczowego będą mieściły się w przedziale 5000-6000 zł/m2 brutto.

5. Z kim wybudowac swój dom? Polecani wykonawcy.

Jeśli jesteś zainteresowany szczegółową wyceną domu – to zapraszam do odwiedzenia strony z moją ofertą zawartej w profilu lub do bezpośredniego kontaktu w komentarzu.

Przejdź do mojego profilu i kliknij w link jeśli chcesz dowiedzieć się więcej i nawiązać ewentualną współpracę.

Pozdrawiam i dziękuję!

Grzegorz Niewitała – Gracus Broker budowy domów

Zapraszam do współpracy!

Chcesz wybudować wymarzony dom?

Wypełnij formularz i zostaw swoje dane kontaktowe.
Skontakuję się z Tobą, aby przedstawić szczegóły.

  Imię i nazwisko *
  Adres e-mail *
  Numer telefonu *
  Miejscowość *
  Województwo *
  Planowana powierzchnia domu (w m2) *
  Treść wiadomości *

  Moją misją jest pomaganie ludziom w realizacji jednego z ich najważniejszych życiowych celów i marzeń – budowie własnego domu. Pomagam im w tym od ponad 17 lat, przekazując wiedzę na temat tego, jak wybudować dom z minimalnym ryzykiem niepowodzenia. Rekomenduję sprawdzonych przeze mnie architektów, wykonawców oraz instalatorów. Wyprowadzam także z mylnych przekonań, które mogłyby ich doprowadzić do popełnienia błędów i podjęcia kosztownych decyzji.

  Dodaj komentarz